Nu är det höst & då tycker jag att man kan börja plocka fram lite ”tyngre” maträtter. Friterad rödspätta, potatispuré & en tartarsås. Panko är asiatiskt ströbröd, till skillnad mot vårt vanliga ströbröd så är panko skuret i strimlor eller flingor. Detta gör det mycket luftigare & resultatet blir mycket krispigare.
Du behöver följande till 4 port:
4 rödspättafiléer färska (ca 150-165 gram)
1 ägg
5 msk vetemjöl
Panko
Ca 5 dl matolja el annan naturel olja
Salt
Svartpeppar
Gör så här:
Ta en vid & djup kastrull eller stekpanna. Jag friterat alltid i min gjutjärnspanna. Häll i oljan & värm upp till 180-200 grader. Ha alltid ett lock till hands, ifall oljan blir för varm.
Häll mjöl med salt & svartpeppar i på en tallrik. Vispa upp äggen & häll på en tallrik. På sista tallriken häller du panko.
Vänd fisken först i mjölet, sen i ägget & sist i panko. Sänk försiktigt i fisken i den varma oljan. En fisk i taget, annars kallnar oljan. Tiden beror ju givetvis på storleken på fisken & värmen på oljan. Men i regel kan man säga att fisken är klar när den har fått fin färg. Låt den rinna av på ett papper. Kan varmhålls i ugnen på 75 grader i en 30 minuter, men bör ätas så fort som möjligt. Avsluta med lite flingsalt innan servering.
Tartarsås:
1 äggula
1 tsk dijonsenap
2 -3 dl raps el matolja
1 tsk vitvinsvinäger
1 dl finhackad inlagd gurka eller saltgurka
0,5 dl finhackad kapris
1 msk hackad gräslök
2 msk hackad dill
1 msk hackad persilja
1 dl gräddfil
1 citron
Eventuellt lite färsk vitlök
Salt
Svartpeppar
Gör så här:
Här kan man fuska med en köpt majonäs, men godast blir det ju faktiskt om man slår en egen.
Vispa ihop äggula, senap & vinäger. Tillsätt oljan droppvis under ständig vispning. Ju mer olja du får i, desto snabbare kan du tillsätta den.
Finhacka gurka & kapris. Hacka även gräslök, dill & persilja. Blanda i din majonäs. Rör även i gräddfilen.
Smaka av med salt, svartpeppar & citronsaft. Man kan om man vill riva i en halv vitlöksklyfta.
Servera med potatispuré, gröna ärter & en citronklyfta.